UWAGA! Plaga oszustów metodą na policjanta

Bocheńska policja odnotowała kolejne przypadki usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”.

W ostatnim czasie w kilku domach powiatu bocheńskiego rozdzwoniły się telefony. Scenariusz był ten sam, rozmówca podając się za policjanta przekonywał starsze osoby, że rozpracowuje grupę przestępczą, która podrabiając dowody osobiste, a także skanując wyciągi i konta bankowe okrada je ze wszystkich oszczędności. Na szczęście, w każdym przypadku seniorzy nie dali się oszukać i niezwłocznie powiadomili o przestępczym procederze policję.

W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska Policja po raz kolejny apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności  przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom.  Tyczy się to  przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.

W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.

KPP Bochnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *