Bochnia: Kolejne oszustwo metodą na policjanta. Poszkodowany stracił 150 tys. złotych!

150 tysięcy złotych stracił 83 letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego, który zawiadomił KPP w Bochni o dokonaniu oszustwa na jego osobie przez nieznaną mu kobietę podająca się telefonicznie za policjantkę.

Kiedy kobieta po przeprowadzeniu wywiadu na temat oszczędności mężczyzny policjantka skończyła rozmowę, skontaktował się ze zgłaszającym mężczyzna przedstawiający się za Prokuratora, który poinformował go, aby udał się do banku i założył konto internetowe w celu uniknięcia oszusta z maksymalnym limitem przelewów do rachunku bankowego, na którym posiadał oszczędności. Zabronił także seniorowi mówić komuś o całej akcji przekonując, że pracownicy banku to przestępcy i mają być dzisiaj zatrzymani. Zapewnił seniora, że jego pieniądze zostaną przelane na bezpieczne konto prokuratorskie. Kiedy mężczyzna poinformował oszusta, że wychodzi z banku przekazał oszustowi przez telefon login i hasło. W wyniku oszustwa zgłaszający poniósł straty w wysokości 150000 złotych.”

Policja jeszcze raz ostrzega seniorów, by nie wierzyli takim telefonicznym policjantom

APEL POLICJI

W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska Policja po raz kolejny apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności  przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom.  Tyczy się to  przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.

W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.