Motocykliści wrócili na drogi

Sezon motocyklowy już w pełni rozpoczęty. Ocieplenie i słoneczna pogoda sprawiły, że na drogach pojawili się kierujący motocyklami.

Pasjonaci motocykli to osoby, dla których jazda tym pojazdem to prawdziwa przyjemność. Zdarzają się również tacy, którzy wsiadają na motocykl i ponosi ich wyobraźnia, nie zwracają uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy na drodze.  Brawurowa jazda, niebezpieczne zachowania, w tym nadmierna prędkość to najczęstsze przewinienia motocyklistów.

W 2018 roku na terenie Małopolski wśród motocyklistów odnotowano 304 ofiary wypadków drogowych, w tym 17 poniosło śmierć, a 287 zostało rannych. Można powiedzieć, że co 13. ofiara śmiertelna na drodze to kierujący motocyklem.

Zapewne wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisy ruchu drogowego, a kierowcy pozostałych pojazdów uszanowali ich prawa.

Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często zdarza się, ze młodzi ludzie jeżdżą motocyklami nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu,
  • kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować,
  • od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze.

Po kilku miesiącach przerwy kierujący samochodami muszą ponownie przyzwyczaić się do ich obecności. Widok motocykla na drodze może być zaskoczeniem. Utrudniona może być ocena jego odległości i prędkości dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Policja apeluje o rozsądną i kulturalną jazdę oraz przypomina, żeby kierować motocyklem, bądź innym jednośladem należy posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy.

  • Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania:

– motorowerem (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

– czterokołowcem lekkim ( którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii AM wynosi 14 lat.

  • Kategoria A1 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

– motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

– motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

– pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A1 wynosi 16 lat.

  • Kategoria A2 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

– motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwu krotność mocy tego motocykla,

– motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

– pojazdami określonymi dla kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

  • Kategoria A prawa jazdy uprawnia do kierowania:

– motocyklem (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

– pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata lub 20 lat, jeżeli osoba  co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, natomiast 21 lat do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW nawet jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A.

Kategoria B również uprawnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, (mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg ) warunkiem jest posiadanie  prawa jazdy kategorii B minimum 3 lata.

Please follow and like us: