Powódź 2019 w powiecie bocheńskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pomimo bardzo słonecznego i ciepłego weekendu, po kilku ulewnych dniach, większość z nas cieszyła się z takiej pogody, lecz dla strażaków z naszego powiatu był to następny dzień bardzo ciężkiej pracy i walki ze skutkami opadów.

Kilkugodzinne intensywne opady deszczu które zaczęły się we wtorek w województwie małopolskim doprowadziły do powodzi. Duża ilość wody podczas opadów spowodowała gwałtowne jej spiętrzenie w rowach melioracyjnych, przydrożnych fosach, potokach i rzekach. Przybierająca woda wystąpiła z brzegów zalewała i niszczyła drogi, mosty, budynki mieszkalne i inwentarskie, powodowała osuwanie się gruntów i łamanie drzew.

W dniu 21 maja tuż po godzinie 15 do Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Bochni zaczęły spływać alarmujące wezwania o pomoc zalewanych mieszkańców powiatu bocheńskiego. Otrzymano informacje o wielu miejscach gdzie zagrożone było zdrowie i życie ludzi. Do działań ratowniczych natychmiast skierowano wszystkie siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz większości sił i środków Ochotniczych Straży Pożarnych. Do niesienia pomocy stawili się nawet ci strażacy, którym woda zalewała właśnie ich domy. Ze względu na ogromną ilość wezwań o pomoc w ratowaniu życia (w większości osób starszych, kobiet i dzieci) podjęto decyzję o prowadzeniu wyłącznie działań mających na celu ratowanie zdrowia i życia ludzi.

Blisko 200 wyjazdów od wtorku do soboty odnotowali strażacy JRG i OSP z powiatu bocheńskiego. Wszystkie dotyczyły interwencji związanych z ulewami.

Najgorzej było w Gminie Drwinia gdzie w sobotę i niedzielę w związku z bardzo wysokim stanem rzeki Drwinka z całego powiatu ściągane są bardzo liczne siły i środki w celu wzmocnienia wałów i uchronienia wystąpienia rzeki z koryta. Strażacy z gminy Drwinia od wtorku od godz. 22 pracowali nieprzerwanie przy pompowaniu wody z zalanych terenów i budynków. Zmieniali się co kilka godzin by choć na chwilę odpocząć.

Nasza redakcja przekazała w trakcie działań kilka zgrzewek wody mineralnej która na miejscu była bardzo potrzeba druhom w związku z wysoką temperaturą oraz wysiłkiem fizycznym.

W niedziele 26 maja około godziny 19, większość zastępów wróciło do koszar i druhowie udali się na zasłużony odpoczynek.

Usuwanie skutków tej katastrofalnej dla naszego powiatu powodzi potrwa jeszcze wiele dni i będzie polegać głównie na wypompowywaniu studni i piwnic.
Galeria zdjęć zawiera zdjęcia zarówno naszych reportów jak również nadesłane przez czytelników za co bardzo dziękujemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *