ZOBACZ – WŁĄCZ WYOBRAŹNIĘ – WYPOCZYWAJ BEZPIECZNIE!

Spot filmowy promujący bezpieczne zachowania nad wodą to kolejne przedsięwzięcie zachodniopomorskiej policji mające przemówić do ludzkiej wyobraźni. Wakacje wciąż trwają, a funkcjonariusze przypominają, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, a każde ryzykowne zachowanie niesie za sobą śmiertelne zagrożenie.

„Wakacje z wyobraźnią” to wspólny projekt profilaktyczny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiej Policji. W  ramach tego przedsięwzięcia powstał materiał filmowy mający podnieść świadomość w zakresie zagrożeń wakacyjnych. Ponadto policjanci będą propagować idę kampanii podczas organizowanych dla mieszkańców i turystów spotkań oraz festynów.

W upalne dni odpoczynek nad wodą jest najczęstszą formą spędzania wolnego czasu. Należy jednak pamiętać o tym, aby przyjemność kąpieli połączona była przede wszystkim z bezpieczeństwem. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Często przyczyna tkwi również w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu osób dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, bardzo częstym powodem bywa również alkohol i inne substancje odurzające.

Ostatnie dwa lata pokazały, że powyższe zachowania prowadzą bezpośrednio do tragedii. Na różnego rodzaju akwenach utonęło w całym kraju w ostatnich dwóch latach łącznie 1002 osoby (dane KGP  2017 – 2018 r.). W województwie zachodniopomorskim w 2017 roku utonęło 35 osób, a w 2018 roku 60. Od początku tego roku woda pochłonęła już 23 istnienia ludzkie.

Wyższa Szkoła Humanistyczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie przygotowały spot profilaktyczny pt. „Wakacje z wyobraźnią”. Materiał ten powstał dzięki dofinansowaniu rządowego „Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” i ma uświadomić młodym ludziom wybór właściwego, odpowiedzialnego i bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W ramach współpracy organizatorzy prowadzą wakacyjne festyny edukacyjne, szkolenia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą skierowane do dzieci i młodzieży.

Na bazie doświadczeń wakacyjnych, a także w ramach prowadzonych konkursów plastycznych powstanie kalendarz na rok 2020, zostaną również przeprowadzone badania społeczne poczucia bezpieczeństwa mieszkańców po sezonie letnim Ratownicy często podkreślają, że przyczyną większości utonięć jest brak racjonalizmu i nieodpowiedzialność. Śmiertelna okazuje się też brawura — często przeceniamy własne umiejętności i po prostu odpływamy za daleko od brzegu. Warto mierzyć siły na zamiary. Pamiętajmy, że jeżeli   kąpieliska są zamykane — nie należy wtedy pod żadnym pozorem wchodzić do wody.

Policja przypomina, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych! Prezentowany spot będzie udostępniony na stronach Policji Zachodniopomorskiej i  współpracujących instytucji.

Please follow and like us: