GRUDZIEŃ WOLNY OD ZBĘDNYCH ZMARTWIEŃ – NIE DAJ SIĘ KIESZONKOWCOM!

Tego nie da się uniknąć – wraz z grudniem, nasze codzienne sprawy nabierają tempa. Chcemy zdążyć z kupnem prezentów mikołajkowych i przygotowaniem do świąt. Na domiar złego, to nie są tylko nasze plany. Galerie handlowe i parkingi powoli stają się zapełnione, centra miast zakorkowane bardziej niż zwykle. Pomimo pośpiechu nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie! Czasami wystarczy zatrzymać się na kilka sekund, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Już teraz przeczytajcie kilka naszych pomysłów.

Już chyba nie sposób uniknąć grudniowej gorączki związanej z mikołajkami, świętami czy sylwestrem. Witryny wszystkich sklepów zachęcają do kupna prezentów, zmiany aranżacji domu czy podarowania sobie czegoś przyjemnego.Część naszej aktywności jest już skupiona wokół galerii handlowych, czy zakupów przez internet. Niestety, swoją okazję mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy lub oszuści.

Parkingi przy galeriach handlowych z tygodnia na tydzień, mogą być coraz bardziej zakorkowane. Upewnijmy się, że zaparkowaliśmy swój samochód w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy – blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do holowania. Uszanujmy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, przewożących małe dzieci lub służb ratunkowych.

Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Warto również samochód zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym. Upewnijmy się, że samochód pozostawiamy pozamykany, a pasy bezpieczeństwa lub inne przedmioty, nie zostały przytrzaśnięte przez niedomknięte drzwi.

Pamiętajmy, że podczas zakupów nasze bezpieczeństwo przede wszystkim zależy od nas samych. To my musimy pilnować naszych torebek i portfeli. Kieszonkowcy tylko czekają na dobrą okazję – naszą nieuwagę, otwartą torebkę czy pozostawiony na półce sklepowej portfel.

Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często dopiero po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy  dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.

W sytuacji zagrożenia – usiłowanie kradzieży kieszonkowej – wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć nie możemy tracić czujności i musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
  • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Coraz popularniejszą alternatywą wobec tradycyjnych sklepów są zakupy robione przez Internet. Tutaj nie grożą nam kieszonkowcy, ale nie powinniśmy przez to tracić czujności. Wciąż zdarzają się sytuacje, gdy zamówiony i opłacony towar nie trafia do nas. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo w sieci.

PAMIĘTAJ:

  • Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.
  • Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą sklepu internetowego. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – “https”.
  • Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję! Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

/KGP/

Please follow and like us: