Sprawdź zanim pomożesz…

Warto upewnić się czy charytatywna paczka świąteczna, którą chcemy ofiarować innej osobie, faktycznie trafi „w odpowiednie ręce”.

Zanim włączymy  się w akcję udzielania pomocy potrzebującym np. w formie paczki świątecznej warto uprzednio zweryfikować potrzeby jej adresata. Kilka lat temu jedna z organizacji prowadzących działalność wolontaryjną i zajmująca się m.in. świąteczną pomocą dla osób potrzebujących, otrzymała zgłoszenie z prośbą o przygotowanie paczki dla jednej z rodzin z Małopolski, która wg zgłaszającego znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Wolontariusze włączyli się w akcję przygotowania świątecznego podarunku. Paczka została przekazana zgłoszonej rodzinie. W krótkim czasie okazało się, że podarunki trafiły pod adres, w którym owszem, zamieszkiwała zgłoszona rodzina, ale żona nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego z mężem, który tam mieszkał a nadużywał alkoholu oraz stosował przemoc wobec żony i córki. Przywłaszczył on prezenty, które stowarzyszenie przygotowało dla rodziny i nie podzielił się nimi z żoną i córką, zaproponował natomiast, że odsprzeda żonie produkty za … połowę ceny.

Informację tą prezentujemy ku przestrodze zarówno osobom prywatnym jak i fundacjom, stowarzyszeniom, które prowadzą pomoc charytatywną potrzebującym, szczególnie teraz w okresie świątecznym. Aby prezenty mogły zostać wykorzystane zgodnie z intencją darczyńcy starajmy się uprzednio zweryfikować potrzeby osoby, rodziny, której będziemy pomagać. Można to zrobić m.in. w ośrodkach pomocy społecznej czy ewentualnie skorzystać z pomocy dzielnicowego.

Please follow and like us: