Bocheńscy policjanci otrzymali nową “broń” do walki z kierowcami pod wpływem narkotyków

25 stycznia br. w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni odbyło się przekazanie nowego sprzętu pomiarowego w postaci przenośnego analizatora DRAGER DRUG TEST 5000. Zakup dwóch urządzeń wartych blisko 30 tysięcy złotych w całości sfinansował Urząd Miasta w Bochni.

W przekazaniu nowego sprzętu uczestniczyli: burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, oraz Komendant Powiatowy Policji w Bochni insp. Jerzy Polczyk.

Analizator Drager Drug Test 5000, służy do wstępnego badania kierowców na zawartość w organizmie środków odurzających i narkotyków w różnych postaciach. Urządzenie rozpoznaje m.in.: amfetaminę, benzodiazepiny, delta-9-tetrahydrokannabinol (THC (konopie indyjskie)), kokainę, metamfetaminę, opiaty, metadon i Ketaminę.

Pobranie próbki jest bardzo proste, bezbolesne i higieniczne. ​Badana osoba przesuwa górną część zbiorniczka na ślinę tam i z powrotem, pomiędzy policzkiem a dziąsłami. Trwa to krótką chwilę, aż wbudowany wskaźnik zmieni kolor na niebieski, sygnalizując zakończenie pobierania próbki. Standardowo zajmuje to mniej niż minutę, jednak nigdy nie dłużej niż cztery minuty. Następnie badana osoba oddaje zamkniętą kasetę, co zapobiega kontaktowi osoby badającej z próbką śliny. Pobrana próbka umieszczana jest w analizatorze i już po kilku minutach można odczytać wynik. Jeżeli pomiar wykonany przez urządzenie jest dodatni, wtedy od kierowcy pobierana jest krew, którą bada potem specjalistyczne laboratorium.

Zakupione urządzenia pomogą skuteczniej walczyć policjantom z obecnością za kierownicą osób pod wpływem narkotyków. Podobnie jak szybkie badanie stanu trzeźwości, badanie kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie pozytywnie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach całego powiatu bocheńskiego.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2, wysoką karą finansową oraz utratą prawa jazdy na kilkanaście lat. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a kierowcy pod ich wpływem stanowią śmiertelne zagrożenie.

Inspektor Jerzy Polczyk dziękując za otrzymane analizatory, podkreślił ważną i niepodważalną rolę, jaką spełnia samorząd lokalny w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców Bochni i całego powiatu.

KPP Bochnia

Please follow and like us: