Bochnia: Odszkodowanie za nieuzasadnioną hospitalizację

Wszystko wskazuje na to, że pacjent, którego nieodpowiedzialne zachowanie  doprowadziło do zamknięcia we wtorek 10 marca 2020 roku na około 2 godziny Poradni Chirurgicznej i SOR w Szpitalu Powiatowym w Bochni zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.  Dyrektor Szpitala Powiatowego zastanawia się nad wystąpieniem o odszkodowanie.

Okazało się bowiem, że 60-letni pacjent wprowadził w błąd personel szpitala informując, że wysoka gorączka, duszności i dreszcze, jakie u niego wystąpiły, mogą mieć związek z jego pobytem poza granicami kraju.

To spowodowało, że wobec pacjenta zastosowano szczególne środki ostrożności. Został on umieszczony w izolatce. Wykonano  mu test na obecność wirusa grypy (okazał się ujemny), a także pobrano materiał do badania na obecność koronawirusa.

Po wizycie mężczyzny na 1,5 godziny zamknięto Poradnię Chirurgiczną a także SOR, aby zdezynfekować obszary w których przebywał.

Informacja o tym, że mężczyzna  nie przebywał poza granicami kraju wyszła na jaw podczas rozmowy z jego rodziną. Bliscy 60-latka zapewnili, że w ciągu ostatnich kilku lat nie wyjeżdżał on poza teren Polski. On sam także przyznał się do wprowadzenia w błąd lekarza, który zbierał od niego wywiad. Tłumaczył, że skłamał licząc, że zostanie szybciej przyjęty do Poradni Chirurgicznej, gdzie miał skierowanie.

– Nieodpowiedzialne zachowanie tego pacjenta doprowadziło  do zamknięcia SOR i Poradni Chirurgicznej stwarzając niebezpieczną sytuację  dla mieszkańców powiatu bocheńskiego. To skrajny przypadek braku odpowiedzialności – mówi Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni apelując jednocześnie do innych pacjentów, aby obecną sytuację potraktowali bardzo poważnie.

– Mamy do czynienia z niebezpiecznym wirusem. Sprawy nie można bagatelizować. Nie ma tu miejsca na zachowanie, z jakim mieliśmy do czynienia. Chodzi przecież o zdrowie i życie ludzi – podkreśla dyrektor.

Niewykluczone, że 60-letni mężczyzna zostanie obciążony także kosztami nieuzasadnionej hospitalizacji, oraz wykonania  kosztownego badania na obecność koronawirusa.

____________________________
SPZOZ Bochnia