Policja i Wojsko Polskie wspólnie kontrolują przestrzeganie zasad kwarantanny na terenie powiatu bocheńskiego

Z uwagi na ciągle rosnące ryzyko zakażenia się koronawirusem policjanci z Bochni i Nowego Wiśnicza wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się tego groźnego patogenu m.in. przez pomoc w nadzorze osób objętych kwarantanną domową na terenie powiatu bocheńskiego. Funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. Od 24 marca, bocheńskich policjantów w kontrolach wspierają również żołnierze.

W trakcie kontroli policjanci i żołnierze zbierają także informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną potrzebują pomocy, by następnie informacje te niezwłocznie przekazać wskazanym instytucjom pomocowym.

Mając na uwadze bezpieczeństwo funkcjonariuszy, w trakcie kontroli jakikolwiek kontakt osobisty policjanta z osobą objętą kwarantanną jest wyeliminowany. Policjanci w trakcie czynności za pośrednictwem telefonu bądź domofonu kontaktują się z osobą kontrolowaną i w ten sposób sprawdzają czy  jest w domu i jak się czuje. Osoba ta ma również obowiązek pokazania się policjantom w oknie, by funkcjonariusze mogli skutecznie zweryfikować czy to na pewno jest właściwa osoba.

Policjanci sprawdzają również zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Taka informacja jest dokładnie sprawdzana i wyjawiana, aby nieodpowiedzialne osoby nie narażały innych na utratę zdrowia i życia. Wyniki prowadzonych kontroli są zadowalające i pokazują, że mieszkańcy powiatu bocheńskiego poważnie podchodzą do kwarantanny. Do tej pory policjanci odnotowali tylko dwa przypadki naruszenia warunków kwarantanny przez osoby nią objęte.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni równolegle i nieprzerwanie realizują pozostałe, ustawowe obowiązki w zakresie ochrony życia i zdrowia obywateli oraz ich mienia. Mimo ogromnego zaangażowania sił i środków do czynności związanych z kontrolą przestrzegania obowiązkowej kwarantanny funkcjonariusze KPP w Bochni obsługują wszelkie inne interwencje dotyczące pospolitych zdarzeń przestępczych, interwencji domowych, jak również zdarzeń drogowych.

Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny! 

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną związaną z potencjalnym niebezpieczeństwem zakażenia koronawirusem informujemy, iż wszelkie informacje dostępne są na stronie GIS

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/