Uważajmy na oszustów oferujących test na koronawirusa

Stan pandemii uruchomił nowe pokłady inwencji oszustów zmierzających do szybkiego wzbogacenia się naszym kosztem. Przestępcy żerują na  emocjach, naszych słabościach, lęku, braku wiedzy związanym z życiem w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Podszywają się pod instytucje i organizacje zajmujące się  zwalczaniem i zapobieganiem szerzeniu się wirusa, pod osoby zajmujące się jego leczeniem.

Słyszeliście o oferowanych przez oszustów za pieniądze szczepionkach na koronawirusa, lekach i cudownych specyfikach „pomagających”go zwalczyć lub uniknąć zarażenia ? A może o propozycji dokonania wpłaty gotówki na maseczki lub żywność dla lekarzy i pracowników służby zdrowia, w ramach organizowanych przez oszustów fałszywych zbiórek?

20 kwietnia oficer dyżurny sądeckiej komendy odebrał dwa telefony od starszych mieszkańców Nowego Sącza, do których na numer stacjonarny dzwoniły osoby namawiające ich do zakupu testów na koronawirusa. Do seniorki testy miały zostać przesłane pocztą na jej adres, natomiast do starszego pana miała przyjechać osoba, która ten test wykonałaby u niego w domu. Na szczęście seniorzy wykazali się czujnością i uznając, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać oszukani od razu przerwali rozmowę. Pisaliśmy o tym tutaj: http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/uwaga-tym-razem-proponuja-seniorom-testy-na-koronawirusa-0

Ostatnio również seniorka z Tarnowa odebrała podobny telefon. Męski głos w słuchawce informował o możliwości wykonania darmowych badań na obecność koronawirusa, dedykowanych emerytom. Przezornej staruszce od razu zapaliła się „czerwona lampka” i podejrzewając, że  najpewniej ma do czynienia z oszustem zakończyła rozmowę odkładając słuchawkę. O podejrzanym telefonie poinformowała swojego syna, który z kolei dał znać Policji.

Pamiętajcie, że podobne sytuacje mogą się zdarzyć Wam, dlatego  bądźcie czujni, a o każdym oszustwie lub jego próbie nas informujcie. Nie wpuszczajcie do swoich domów obcych, wylegitymujcie  pukającą do waszych drzwi osobę podającą się za przedstawiciela instytucji. Korzystajcie z oficjalnych stron internetowych  Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie znajdziecie aktualne informacje na temat sytuacji związanej z koronawirusem w naszym kraju i prowadzonych oficjalnych działaniach.

Źródło – KWP w Krakowie

Please follow and like us: