Brawa dla seniorów i ich rodzin – nie dali się oszukać

Apele policji i akcje informacyjne przynoszą efekty. Seniorzy z powiatu bocheńskiego zachowali czujność i nie dali się oszukać przestępcom dzwoniącym przez telefon. W ciągu ostatnich dwóch dni, metodą „na policjanta” oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 20 osób.

Apele Policji i współpraca z mediami w zakresie informowania mieszkańców powiatu bocheńskiego o przypadkach oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” i innych temu podobnych przynoszą pozytywny skutek. Od połowy maja br. telefoniczni oszuści znów stali się aktywni dzwoniąc do seniorów z zamiarem odebrania im wszystkich oszczędności. W dniach 19 i 20 maja br. przestępcy w swych działaniach byli szczególnie agresywni, o czym świadczy aż 20 prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”.

Seniorzy z powiatu bocheńskiego znają coraz więcej mechanizmów działania przestępców i nie dają się już tak łatwo oszukać. Wszystkie z dwudziestu prób wyłudzenia pieniędzy były bezskuteczne i nikt nie stracił pieniędzy.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.

  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Apelujemy też do osób młodszych. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych sąsiadach. Rozmawiajmy z nimi, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Niech nasi seniorzy wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko. Niech wiedzą, że również do nas taki oszust może zadzwonić i zażądać pieniędzy. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć jak reagować.

Please follow and like us: