Policyjne działania „Bezpieczny motocyklista 2020”

W związku z sezonem letnim udział motocyklistów w ruchu drogowym znacznie się zwiększył. Miłośnicy jednośladów wyciągają dwukołowe maszyny i po zimowej przerwie na nowo oddają się swojej pasji. Liczba jednośladów na polskich drogach stale rośnie, a to niestety przekłada się również na wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a szczególnie kierujących motocyklami bocheńscy policjanci przystąpili do realizacji zadań związanych z akcją „Bezpieczny motocyklista 2020”. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu bocheńskiego, dążenie do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, jak również ograniczenie agresywnych zachowań na drogach, w tym eliminowanie zjawiska przekraczania dopuszczalnej prędkości, organizowania nielegalnych wyścigów na ciągach komunikacyjnych oraz wykluczanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie. Działania prowadzone będą cyklicznie od czerwca do października 2020 roku w weekendy, gdy motocykli na drogach jest najwięcej.

W miniony weekend policjanci z Bochni w ramach akcji skontrolowali 26 kierujących motocyklami, motorowerami i quadami. Mundurowi ujawnili 6 wykroczeń (w tym 2 przekroczenia dopuszczalnej prędkości), zatrzymali jednego kierującego motorowerem pod wpływem alkoholu, dwóch kierujących bez uprawnień i zatrzymali jeden dowód rejestracyjny z uwagi na zły stan techniczny kontrolowanego pojazdu.

Podstawą bezpieczeństwa na drodze jest przede wszystkim to, jak my sami zachowujemy się za kierownicą.

Apelujemy !

– do kierujących samochodami, aby zwracali szczególną uwagę na motocyklistów, rowerzystów i spoglądali w lusterko.

– kierującym jednośladami przypominamy, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy.

W szczególności apelujemy, aby unikali brawurowej jazdy i stosowali się do ograniczeń prędkości.

Przypominamy również, że jazda motocyklem wymaga nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności, ale i posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania.

_______________________
KPP Bochnia