Działania bocheńskiej drogówki – kolejni kierowcy stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość

W ciągu czterech ostatnich dni kolejni kierowcy stracili prawo jazdy na trzy miesiące za nadmierną prędkość. Działania policjantów z bocheńskiej drogówki skutecznie eliminują z ruchu piratów drogowych.

Nadmierna prędkość, brawura, jazda pod wpływem i przecenianie własnych umiejętności, to w dalszym ciągu główne przyczyny zdarzeń drogowych. Od 7 do 10 sierpnia policjanci bocheńskiej drogówki prowadząc kontrole drogowe, których celem niezmiennie jest egzekwowanie przestrzegania przez kierowców przepisów kodeksu drogowego w celu zmniejszenie ryzyka powstawania zdarzeń drogowych, a tym samym ofiar wypadków zatrzymali 4 kierowcom prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.

7 sierpnia, w Siedlcu kierowca osobowego seata w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 111 km/h. Następnego dnia, na ulicy Strzeleckiej w Bochni policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem Dacia, który mimo ograniczenia do 50 km/h poruszał się z prędkością 116 km/h. W sobotę, w Baczkowie, gdzie niedawno w wypadku drogowym życie straciło czterech mężczyzn, kierujący Audi ignorując ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym pędził 103 km/h. W poniedziałek 10 sierpnia, policjanci kontrolujący prędkość w Proszówkach zatrzymali do kontroli BMW pędzące w terenie zabudowanym 114 km/h.

Wszyscy opisani kierowcy (w wieku od 18 do 28 lat) stracili prawo jazdy na 3 miesiące i zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.

Analizy stanu bezpieczeństwa wskazują, że niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, bądź łamanie limitów prędkości jest dominującą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Zatem policjanci ruchu drogowego konsekwentnie prowadzą kontrole w tym zakresie. W pierwszym półroczu bieżącego roku, małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 2142 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Natomiast w ciągu całego ubiegłego roku z tej przyczyny uprawnienia do kierowania straciło prawie 2400 kierujących. Tak duża liczba tych naruszeń prawa w 2020 roku pokazuje lekceważenie przez kierujących przepisów dotyczących  dozwolonej  prędkości. Przedstawiając te dane prosimy kierujących o rozsądną i bezpieczną jazdę, zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym, gdzie natężenie ruchu jest duże zwłaszcza w dni weekendowe. Nie warto ginąć w imię szybszego dotarcia na miejsce wypoczynku. Pamiętajmy, że na drodze jesteśmy także odpowiedzialni za życie innych uczestników ruchu.

Przypominamy, że za przekroczenie  prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym następuje administracyjne zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. W razie kierowania pojazdem pomimo zatrzymania prawa jazdy (czasowego cofnięcia uprawnień)   następuje  przedłużenie okresu wstrzymania uprawnień  do 6 miesięcy. A w razie kolejnego bagatelizowania przedmiotowego zakazu – następuje bezterminowe cofnięcie uprawnień od kierowania. Ponadto niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania  pojazdami rodzi  odpowiedzialność karną z art. 180a kodeksu karnego – kara pozbawienia wolności do 2 lat.

__________________________________
KPP Bochnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *