Kontrole osób na kwarantannie i wzmożone patrole z innymi służbami mundurowymi w związku z COVID-19

Z uwagi na ciągle rosnące ryzyko zakażenia się koronawirusem policjanci z Bochni i Nowego Wiśnicza wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19 m.in. poprzez pomoc w nadzorze osób objętych kwarantanną domową na terenie powiatu bocheńskiego. Funkcjonariusze raz na dobę sprawdzają, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. Bocheńskich policjantów w kontrolach wspierają również żołnierze WOT i funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Oprócz kontroli policjanci, żołnierze i strażnicy zbierają także informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną potrzebują pomocy, by następnie niezwłocznie przekazać takie informacje wskazanym instytucjom pomocowym.

Policjanci sprawdzają również zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Taka informacja jest dokładnie sprawdzana i wyjaśniana, aby nieodpowiedzialne osoby nie narażały innych na utratę zdrowia i życia.

Bocheńscy mundurowi podczas codziennej służby zwracają uwagę, czy obowiązujące obostrzenia są przestrzegane w transporcie publicznym i placówkach handlowych, a od 10 października w całej przestrzeni publicznej. Każdego dnia ujawniane są kolejne przypadki łamania obowiązujących przepisów. Dotychczas w większości takich sytuacji interwencje kończyły się pouczeniem, jednak lawinowo rosnące przypadki zakażeń oraz powtarzające się przypadki rażącego naruszania obowiązku zasłania ust i nosa, a także brak odpowiedniego dystansu między osobami zmuszają policjantów do zdecydowanego działania i nakładania mandatów. Stosując się do przepisów, zwiększamy bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem. Osoby, które lekceważą obowiązujące obostrzenia, muszą liczyć się z konsekwencjami. Poza mandatem karnym w wysokości do 500 zł sanepid może na taką osobę nałożyć karę administracyjną w wysokości do 30 tys. Złotych.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Bochni równolegle i nieprzerwanie realizują pozostałe, ustawowe obowiązki w zakresie ochrony życia i zdrowia obywateli oraz ich mienia. Mimo ogromnego zaangażowania sił i środków do czynności związanych z kontrolą przestrzegania obowiązkowej kwarantanny funkcjonariusze KPP w Bochni obsługują wszelkie inne interwencje dotyczące pospolitych zdarzeń przestępczych, interwencji domowych, jak również zdarzeń drogowych.

Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

Please follow and like us: