Nowy zbiornik na tlen przy szpitalu

Przy bocheńskim szpitalu powstaje olbrzymi zbiornik na tlen. Pomieści on 11 ton gazu wykorzystywanego do hospitalizacji pacjentów. To jeszcze nie wszystko, w planach jest modernizacja oddziałów w starej części lecznicy i montaż  ponad stu gniazd do poboru tlenu przez pacjentów.

– W tej chwili dysponujemy zbiornikiem o pojemności 3 ton. To stosunkowo niewiele, jeśli chodzi o zapotrzebowanie, stąd szybka decyzja o budowie nowego, blisko cztery razy większego zbiornika na tlen – mówi Adam Korta  Starosta Bocheński.

W ramach inwestycji realizowanej przez szpital zaplanowano rozbudowę instalacji tlenowej, a także montaż 107 dodatkowych gniazd tlenowych w trzech oddziałach. Chodzi o oddział dziecięcy, ale także dwa oddziały chorób wewnętrznych (I i II)

–  Inwestycje poprowadzimy tak, aby w jak najmniejszym stopniu odczuli to nasi pacjenci – podkreśla Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Nowy zbiornik na tlen będzie zabezpieczeniem dla pacjentów hospitalizowanych w Bochni. Szpital dysponuje 215 łóżkami, połowa z nich jest dedykowana pacjentom z COVID-19. To chorzy, którzy w większości przypadków mają problemy z oddychaniem. Tlen podaje się im w celu wspomagania tego procesu i lepszej wentylacji płuc. Rozbudowa instalacji tlenowej jest podyktowana większym zapotrzebowaniem oddziałów w tlen. Przed pandemią  było to 150-200 kg na dobę, obecnie to zapotrzebowanie wynosi 500-600 kg na dobę.