W Szpitalu Powiatowym w Bochni powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP)

W Szpitalu Powiatowym w Bochni powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Pomoc uzyskają w nim wcześniaki  i noworodki o niskiej masie urodzeniowej, z różnymi wadami i infekcjami wrodzonymi.

Doświadczony, stale podnoszący swoje kwalifikacje zespół lekarzy i pielęgniarek, dobre zaplecze medyczne sprawiły, że dyrekcja bocheńskiego szpitala zdecydowała o formalnym utworzeniu w ramach Oddziału Noworodków – Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Przy podejmowaniu decyzji brano pod uwagę także ogromne zainteresowanie bocheńską „porodówką” nie tylko mieszkanek powiatu bocheńskiego, również okolicznych gmin. Z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się rodzić właśnie w Bochni. Tylko w 2020 roku w szpitalu przyjęto ponad 1700 porodów.

Maluchy, które rodzą się bez komplikacji mają  w Bochni zagwarantowaną opiekę najlepszych specjalistów. Noworodki, które przyszły na świat nieco wcześniej wielokrotnie były odsyłane do większych, specjalistycznych ośrodków. To się zmieniło wraz z przejęciem oddziału noworodków przez dr n. med. Joannę Hurkałę, która przez lata zajmowała się intensywną terapią noworodka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Zależy nam, aby jak najlepszy sposób zabezpieczyć zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich pacjentów, również tych najmniejszych. Otwarcie pododdziału intensywnego nadzoru noworodka umożliwi nam m.in. zapewnienie kompleksowej opieki medycznej noworodkom o niskiej masie urodzeniowej i wcześniakom od 32 tygodnia ciąży – wylicza Joanna Hurkała – Lekarz Kierujący Oddziałem Noworodków.

W Bochni będzie więc prowadzona wstępna diagnostyka zespołów zaburzeń oddechowych i wad wrodzonych w tym infekcji wrodzonych, czy też wad serca, co z kolei niewątpliwie wpłynie na poprawę opieki nad noworodkiem przedwcześnie urodzonym, jak i zmniejszanie konsekwencji związanych z zaburzeniami neurologicznymi, kardiologicznymi i oddechowymi.
Planowane otwarcie  zbiega się w czasie z 29 finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wpisując się poniekąd jako dowód wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie dla Fundacji WOŚP.

– Nasz szpital już wiele razy uwodnił, że posiada wykwalifikowany i dobrze przygotowany personel. Dysponujemy też sprzętem, który pozwala pomagać najmłodszym i najbardziej potrzebującym dzieciom, bez konieczności odsyłania ich do innych placówek. A jeśli uda nam się pozyskać kolejną aparaturę od Wielkiej Orkiestry w tym roku to z całą pewnością wpłynie to na dalszy wzrost jakości leczenia i ratowania zdrowia i życia najmłodszych – mówi Adam Korta, Starosta Bocheński.

________________________________________
SPZOZ Bochnia

Please follow and like us: