W bocheńskim szpitalu powstaje Centrum Poradni Specjalistycznych

W czerwcu będzie zdecydowanie łatwiej umówić się do specjalistów. W Szpitalu Powiatowym w Bochni  – w miejscu gdzie to tej pory funkcjonował między innymi rentgen – powstaje Centrum Poradni Specjalistycznych. Na ponad 200 metrach kwadratowych zaplanowano 10 nowych gabinetów i dwie duże poczekalnie. Co najważniejsze powstanie też nowa centralna rejestracja dla większości poradni. Nowym centrum będzie kierowała: Beata Abrowska.

To kolejny krok, który usprawni funkcjonowanie bocheńskiej lecznicy, ale przede wszystkim ułatwi kontakt z lekarzami specjalistami.

W jednym miejscu będą przyjmowali m.in. lekarze poradni: chirurgicznej, ortopedycznej, onkologicznej, chorób płuc, okulistycznej, urologicznej, kardiologicznej, dermatologicznej, reumatologicznej, logopedycznej, proktologicznej czy medycyny pracy. W ramach jednej dużej centralnej rejestracji do wszystkich tych poradni wdrożone zostaną nowe jednolite zasady przyjęć i obsługi pacjentów. W ramach rejestracji wprowadzony zostanie elektronicznego systemu rejestracji, a także Telefoniczne Centrum Obsługi (TCO).

Dzwoniąc na TCO będzie można umówić wizytę do wszystkich  potrzebnych nam lekarzy, a co ważne pacjenci otrzymają dokładną informacje o czasie oczekiwania na połączenie z rejestracją – mówi Beata Abrowska.

Niestety dużym problemem w funkcjonowaniu takich poradni jest ciągle niskie finansowanie porad  specjalistycznych przez NFZ. Wartość zwykłej wizyty lekarskiej płaconej przez NFZ to niespełna 42 zł, co jest kwotą zdecydowanie za niską w stosunku do wartości tego typu świadczeń specjalistycznych obowiązujących na rynku. Generuje to spore braki kadrowe, co z kolei limituje ilość świadczeń w stosunku do występujących potrzeb zdrowotnych pacjentów.

W ramach centrum będą działały także poradnie: dla kobiet oraz neonatologiczna i laktacyjna. Gabinety tych specjalistów zlokalizowano w pawilonie ginekologiczno-położniczym bocheńskiego szpitala. Chodzi o to, aby kobiety w ciąży, a także młode mamy w bezpiecznych warunkach mogły czekać na przyjęcie do specjalisty.

Oddanie centrum zaplanowano w połowie roku. Warto dodać, że rocznie z poradni specjalistycznych bocheńskiego szpitala korzysta ok. 100 tys. pacjentów.

W ostatnich dniach trwające prace nadzorował Starosta Bocheński Adam Korta.

Bardzo nam zależało na tej inwestycji i reorganizacji. Do tej pory poradnie były rozproszone w kilku miejscach, także poza budynkiem szpitala. Teraz to wszystko się zmieni – podkreśla Adam Korta.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu w szpitalu powstało Centrum Diagnostyki Obrazowej, gdzie w jednym miejscu zorganizowano m.in. pracownię RTG i tomografii oraz rezonans magnetyczny.

______________________________
SPZOZ Bochnia

Please follow and like us: