KRADLI MIEDZIANE RYNNY Z KOŚCIOŁÓW I SPRZEDAWALI JE NA ZŁOM

Wspólne działania policjantów wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz policjantów Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu doprowadziły do ustalenia i zatrzymania dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za liczne kradzieże z budynków kościołów  na terenie powiatu bocheńskiego, wielickiego oraz wadowickiego.

Do pierwszego zgłoszonego przypadku kradzieży rynien z budynku kościoła na terenie powiatu bocheńskiego doszło w nocy z 25 marca b.r. w miejscowości Lipnica Murowana. Kolejne kradzieże ze świątyń w Leszczynie i Trzcianie miały miejsce w kwietniu. Wszystko wskazywało na to, że za kradzieżami stoją ci sami sprawcy. Śledczy ustalili ponadto, że przestępcy nie ograniczyli się jedynie do jednego powiatu i dokonywali kradzieży także na terenach innych miejsc w województwie małopolskim. Rynny skradziono także z kościołów w powiecie wielickim oraz wadowickim. Do kradzieży dochodziło zwykle w godzinach nocnych.  Wartość skradzionego  mienia oszacowano  na ok. 14 tysięcy złotych.

W wyniku pracy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Bochni oraz policjantów Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu udało się ustalić i dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za wspomniane kradzieże. Sprawcy zostali zatrzymani 12 i 14 lipca b.r. Są to  26 i 37- letni mężczyźni, mieszkańcy Krakowa. Jak się okazało, skradzione rynny i rury miedziane były przez sprawców sprzedawane w pobliskich punktach skupu złomu.

Mężczyznom w związku z ich „działalnością” postawiono siedem zarzutów kradzieży. Sprawa jest jednak rozwojowa, gdyż najprawdopodobniej stoją oni za kilkoma innymi kradzieżami miedzianych rynien. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju a w przypadku jednego z zatrzymanych poręczenie majątkowe. Sprawę prowadzi Komisariat Policji w Nowym Wiśniczu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni.