BOCHEŃSCY POLICJANCJI DBAJĄ O BEZPIECZEŃŚTWO MIGRANTÓW WOJENNYCH

POMAGAMY I CHRONIMY UCHODŹCÓW Z UKRAINY. BOCHEŃSCY POLICJANCJI DBAJĄ O BEZPIECZEŃŚTWO MIGRANTÓW WOJENNYCH

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu oraz Posterunku Policji w Trzcianie włączyli się w codzienną pomoc przybywającym do Polski ukraińskim uchodźcom. Od ponad dwóch tygodni mundurowi patrolują dworce kolejowe, zabezpieczają przejazdy pociągów z uchodźcami oraz kontrolują miejsca na terenie powiatu, w których zakwaterowano głównie kobiety i dzieci z Ukrainy. W ramach tych działań policjanci chcą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa tym, którzy z powodu konfliktu zbrojnego zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu.

Bocheńscy mundurowi kontrolują dworce kolejowe, co ma zwiększyć poczucie oraz poziom bezpieczeństwa przybywających zza wschodniej granicy osób. Czujące przerażenie kobiety i bezbronne dzieci, uciekając przed strachem spowodowanym wojną w Ukrainie, mogą poczuć się pewniej, widząc na dworcu w Bochni funkcjonariuszy Policji i wiedząc, że ci dbają o ich bezpieczeństwo. Tu należy dodać, że składy pociągów podczas przejazdu są również patrolowane ale przez zamiejscowych policjantów, funkcjonariuszy SOK lub pracowników ochrony.

Po dotarciu uchodźców do wyznaczonych wcześniej miejsc, w których otrzymują nocleg i pomoc, policjanci codziennie udają się do tych placówek. Miejscem, w którym na terenie powiatu bocheńskiego pomoc znalazła największa ilość ukraińskich uchodźców jest Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu. Obiekt posiada miejsca noclegowe, które na co dzień są udostępniane zorganizowanym grupom turystycznym, takim jak kolonie, zimowiska i wycieczki. Decyzją bocheńskich władz na chwilę obecną schronisko udziela pomocy i noclegów uchodźcom z Ukrainy. Przebywające tam osoby mają zapewniony nocleg, posiłki oraz pomoc w sprawach organizacyjnych, takich jak nadanie numeru pesel. Na podobnym zasadach funkcjonują inne lokalne placówki, które pomagają ukraińskim uchodźcom w powiecie bocheńskim.

Znajdujący się we wszystkich tych ośrodkach uchodźcy mogą poczuć wsparcie mundurowych. Policjanci codziennie kontrolują te miejsca. Sprawdzają, czy nie dochodzi w nich do łamania prawa, wręczają ulotki informacyjne opisane w języku polskim i ukraińskim, prowadzą rozmowy z kierownictwem ośrodków, wolontariuszami oraz uchodźcami znającymi język polski. W ramach tych wizyt omawiane są zagrożenia z jakimi mogą spotkać się uchodźcy, takie jak próby oszustw, przekazywanie dokumentów osobom obcym, czy handel ludźmi, a także porady mające tym zagrożeniom przeciwdziałać. Każdego dnia z pełnym zaangażowaniem pomagamy i chronimy tych, którzy uciekli przed toczącą się na Ukrainie wojną.

Opracowanie: KPP Bochnia

Please follow and like us: