W Łapanowie samochód uderzył w budynek mieszkalny – relacja JRG Bochnia

Jak informują funkcjonariusze KP PSP w Bochni w dniu 23 marca 2022r. o godziny 20:33, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymało zgłoszenie, że w miejscowości Łapanów samochód osobowy wjechał w budynek mieszkalny. Samochodem osobowym prawdopodobnie podróżowały trzy osoby, które oddaliły się z miejsca zdarzenia przed przybyciem zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

W budynku mieszkalnym w chwili zdarzenia przebywały dwie osoby, które nie wymagały udzieleni pomocy medycznej. Na skutek uderzenia pojazdu w budynek uszkodzeniu uległa ściana zewnętrzna dobudówki (wiatrołapu) do budynku, drzwi wejściowe, okna od strony drogi, elewacja i tynki , uległy pęknięciu ściana boczna i sufitu oraz nastąpiło odpadniecie płytek ze ścian. Działania zastępów PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeszukaniu pobliskiej okolicy w celu odnalezienia osób jadących w pojeździe, oraz kontroli budynku w celu sprawdzenia naruszenia jego konstrukcji. W uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego strażacy wykonali stabilizacje budynku przy użyciu drewnianych stempli i kantówek. Po wyciągnięciu pojazdu dokonano dodatkowo stabilizacji ścian oraz nadproża drzwi wejściowych do budynku. Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

W działaniach ratowniczych brały udział: dwa zastępy  z JRG Bochnia,  jeden zastęp z OSP Łapanów, Policja, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Przedstawiciel Urzędu Gminyw Łapanowie.

Opracowanie: kpt. Łukasz Klecki KP PSP w Bochni