Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego – 24 kwietnia

Co roku w ostatnią niedzielę kwietnia wszystkie psiaki ratownicze mają swoje święto! Psy ratownicze wyróżniamy w kilku specjalnościach: lawinowej, gruzowiskowej, terenowej i wodnej.
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego (ang. International Day of Search and Rescue Dogs) został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku i od tamtej pory, każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia jest świętowany przez ratowników z psami poszukiwawczo-ratowniczymi. Psy poszukiwawczo-ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach: lawinowe, terenowe, gruzowiskowe czy wodne. Ich zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych pod lawinami, gruzami budynków, czy w trudnym terenie.

Pierwszą grupą poszukiwawczą z psami była grupa Polskiego Czerwonego Krzyża na Wybrzeżu, została ona wykorzystana podczas akcji ratowniczej po wybuchu gazu w gdańskim wieżowcu w 1995 roku. Zginęło wtedy 22 osoby, 12 zostało rannych.

“Wtedy też pojawił się pomysł, by taką grupę zorganizować w Państwowej Straży Pożarnej” – powiedział Michał Szalc z SGPR Gdańsk w wywiadzie dla Przeglądu Pożarniczego.

Pierwsze psy ratownicze pojawiły się w jednostce PSP w Nowym Sączu, miesiąc później w Gdańsku. Pod budowę tych grup posłużyły gotowe rozwiązania ze wspomnianej grupy PCK, której członkowie zostali wcieleni do PSP w Gdańsku.

Powiedzmy o grupach w których służą psy ratownicze. W naszym rejonie od niedawna działa GPR OSP MAŁOPOLSKA.

Od 2016 r. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza, OSP Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz oraz Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty podjęły się unifikacji wspólnych działań. Z uwagi, iż zjednoczenie działań wiąże się również ze sposobem dysponowania i utrzymania gotowości bojowej, podjęte zostały liczne rozmowy na poziomie Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Efektem tych spotkań było powołanie grupy roboczej składającej się z członków z w\w podmiotów, która podjęła się prac nad sposobem i zakresem współpracy służb OSP, PSP, Policji i władz samorządowych w organizacji działań poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze województwa małopolskiego. W 2021 r. w wyniku wspólnie podjętych działań i szkoleń, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Myślenice została włączona w wspólny projekt GPR OSP MAŁOPOLSKA. Tym samym uzyskano pełne pokrycie terenu województwa małopolskiego, które gwarantuje równomierne rozłożenie sił i środków potrzebnych do podjęcia działań poszukiwawczych przez jednostki będące w strukturach OSP. Warto wspomnieć iż w ramach tej struktury ćwiczenia odbywa również OSP KSRG Leszczyna z powiatu bocheńskiego, która jest również wartościowym wsparciem podczas akcji Grup Poszukiwawczo Ratowniczych w naszym rejonie.

Według danych na styczeń 2022 roku GPR OSP Małopolska dysponuje:
  • 92 ratownikami (91 ratownikami KPP, 16 planistami)
  • 20 stażystami
  • 7 lekkimi samochodami
  • 4 quadami
  • 2 dronami
  • 28 psami

Więcej szczegółów tutaj: https://www.ospkety.pl/geneza-powstania-projektu-gpr-osp-malopolska/?fbclid=IwAR2PLIaVoVRFBAkqCoEYrFCdSPKP32eC7-1_mL9iyLHhjn_4OCp0HaqTUTAJCtWQ

Z okazji Dnia Psa Ratowniczego w Polsce wszystkim ratownikom na czterech łapach dziękujemy za ich niezastąpioną pracę oraz życzymy dużo zdrowia i samych sukcesów!

Źródło: GPR Kęty / GRS Nowy Sącz / OSP KSRG Leszczyna

Please follow and like us: