Tragiczny wypadek na A4 przed Krakowem. Nie żyje strażak OSP – szczegóły zdarzenia

Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło wczoraj (26 września br.) tuż przed północą. O godzinie 23:40 policjanci z Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie zostali powiadomieni o potrąceniu łosia na autostradzie A4 w kierunku Krakowa na wysokości Morawicy przez 45-letnią kierującą samochodem marki BMW.

Na miejsce zadysponowano policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach — którzy jako pierwsi zjawili się na miejscu, gdzie panowała mgła. Podczas oznaczania miejsca zdarzenia drogowego – rozstawiania słupków ostrzegawczych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, nadjechała mazda, kierowana przez 35-letniego obywatela Ukrainy. Kierujący mazdą widząc zdarzenie drogowe, zahamował. Jednak jadące za mazdą dostawcze iveco kierowane przez 21-letniego Węgra uderzyło w poprzedzający pojazd (tj. mazdę), a następnie przemieściło się na pas awaryjny, uderzając w znajdujących się tam trzech druhów. W wyniku tego zdarzenia jeden z nich – 38-latek poniósł śmierć na miejscu, z kolei 38-latka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Trzeci poszkodowany strażak został opatrzony na miejscu.

Kierujący samochodami wyszli z tych zdarzeń bez szwanku, byli trzeźwi. Policjanci wykonali z prokuratorem oględziny miejsca zdarzenia. 21-letni kierujący iveco został zatrzymany. Okoliczności i przyczyny wypadku w ramach prowadzonego śledztwa wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Kraków-Prądnik Biały z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Druha, który zginął w trakcie niesienia pomocy, uczczą dziś jednostki Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski. W mediach społecznościowych Państwowa Straż Pożarna opublikowała wpis dotyczący tragicznej śmierci strażaka. “Dziś w godzinach nocnych w m. Balice (pow. krakowski, woj. małopolskie) doszło do tragicznego zdarzenia, w którym druhowie OSP Balice, udzielający pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, zostali potrąceni przez nadjeżdżający samochód. W wyniku zdarzenia, jeden druh poniósł śmierć a dwoje zostało rannych. Dziś, po raz kolejny, ratownik wypełniając swoją misję – niosąc pomoc drugiemu człowiekowi, poniósł najwyższą ofiarę” – czytamy na Facebooku PSP.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak złożył “w imieniu całej społeczności strażackiej (…) głębokie wyrazy współczucia dla Rodziny zmarłego druha”. O godzinie 18 we wszystkich jednostkach straży pożarnej w całej Polsce zostaną uruchomione sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby oddać hołd zmarłemu strażakowi.

Opracowanie: Małopolska Policja / powiatkrakowski112

Please follow and like us: