Rodzina i strażacy pożegnali śp. druha Andrzeja Puskarza z Balic

Z pełnym ceremoniałem odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Puskarza – druha Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, który zmarł tragicznie podczas ratowania ludzkiego życia poszkodowanym w wypadku drogowym 27 września 2022 roku.

Dnia 30 września w kościele parafialnym w Balicach, odbyła się Msza Św. żałobna. We wspólnej modlitwie udział wzięła rodzina i przyjaciele śp. druha Andrzeja, a także liczne delegacje druhów z okolicznych OSP, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski na czele z zastępcą komendanta głównego PSP nadbrygadierem Arkadiuszem Przybyłą.

Oddając hołd zmarłemu koledze, strażacy wystawili czteroosobowy posterunek honorowy w składzie: zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wraz z komendantem wojewódzkim PSP w Krakowie nadbryg. Piotrem Filipek, zastępcą komendanta wojewódzkiego st. bryg. Mariuszem Łaciak i komendantem miejskim PSP w Krakowie st. bryg. Pawłem Knapikiem. Po Mszy nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Parafialny w Morawicy.

Śp. druh Andrzej Puskarz odszedł na wieczną służbę w wieku 37 lat. Pośmiertnie został odznaczony przez Prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, który wręczył Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Krzyżem Rycerskim Świętego Floriana „Za Męstwo, Ratowanie Życia i Ochronę Mienia” wręczone przez druha Waldemara Pawlaka Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, oraz Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski przekazanym przez Łukasza Smółkę, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego.

“Wszyscy zapamiętamy Go przede wszystkim jako kochającego męża, troskliwego ojca oraz serdecznego kolegę. Na zawsze w naszej pamięci…”

Kilka dni temu Premier przyznał rentę specjalną dzieciom druha z OSP Balice, który zginął podczas działań na autostradzie A4. Wniosek w tej sprawie złożył wojewoda małopolski.

Druh Andrzej Puskarz miał 37 lat, zostawił żonę, która została ciężko ranna w wypadku na A4 i czworo dzieci: 5-letniego Krystiana, 10-letnią Oliwię, 14-letnią Julię i 17-letnią Wiktorię. “Nic nie zrekompensuje rodzinie tej straty, ale zdecydowałem, że zawnioskuję o przyznanie jej specjalnego świadczenia. We wtorek z samego rana – zaledwie kilka godzin po wypadku – skierowałem wniosek do pana premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie świadczenia” – powiedział wojewoda Łukasz Kmita. Wsparcie finansowe dla rodziny zadeklarowała również Poczta Polska, której druh był pracownikiem.

Sejm dnia 28.09.2022 roku uczcił minutą ciszy pamięć druha z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, który zginął wczoraj podczas służby. O uczczenie tragicznie zmarłego druha zwrócił się na początku obrad Edward Siarka, poseł PiS i Prezes Zarządu Małopolskiego Oddziału ZOSP RP.

W sieci powstały również “zrzutki”, by wesprzeć rodzinę druha Andrzeja możesz odwiedzić zbiórki:

  • Zbiórka autoryzowana przez KG PSP: TUTAJ
  • Zbiórka autoryzowana przez OSP Balice: TUTAJ
Opracowanie: st. asp. Hubert Ciepły, KW PSP Kraków