Pożar poddasza w budynku mieszkalnym przy ulicy Górskiej w Bochni – JRG Bochnia

W dniu 14 lutego 2023 roku o godziny 11:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Bochni wpłynęło zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku mieszkalnym w Bochni przy ulicy Górskiej .

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów pożarem objęte było poddasze budynku mieszkalnego. Pierwsze działania ratowniczo-gaśnicze polegały na wprowadzeniu ratowników do wnętrza budynku celem przeprowadzenia natarcia od wewnątrz budynku. Na poddaszu panowało duże zadymienie. Przeprowadzono również kontrolę wnętrza obiektu – nie stwierdzono obecności osób poszkodowanych. Równocześnie z działaniami prowadzonymi wewnątrz budynku prowadzono działania na zewnątrz przy użyciu dwóch podnośników SHD24 z JRG Bochnia i SHD24 z JRG Brzesko i przystąpiono do demontażu blachy z dachu budynku.

Po przybyciu zastępów OSP prowadzono systematyczną podmianę ratowników pracujących w aparatach OUO (wewnątrz budynku jak i na zewnątrz) prowadząc kontrole zużycia powietrza przez roty. Wykonano niezbędne prace rozbiórkowe blachy na dachu oraz nadpalonej więźby dachowej przy pomocy pilarek łańcuchowych i przecinarek do stali. Po lokalizacji pożaru, usunięto z poddasza nadpalone elementy, skontrolowano całe poddasze kamera termowizyjną – miejsca o podwyższonej temperaturze schłodzono wodą. Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne zabezpieczyło instalację elektryczną, a pogotowie gazowe odcięło dopływ gazu do budynku. Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu dachu plandeka ochronną przed ewentualnymi opadami atmosferycznymi. Przyczyny pożaru ustala Policja.

  • Działania ratowniczo – gaśnicze prowadzone były do godziny 16:49. Działania ratowniczo – gaśnicze prowadziło łącznie 10 zastępów w tym: 5 zastępów z JRG Bochnia, 1 zastęp z JRG Brzesko
  • OSP: 1 zastęp z OSP Rzezawa, OSP Nowy Wiśnicz, OSP Mały Wiśnicz, OSP Chodenice
  • Policja, Pogotowie Energetyczne i Gazowe oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Opracowanie:  kpt. Łukasz Klecki KP PSP w Bochni / Zdjęcia: archiwum KP PSP w Bochni.