DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W SZKOŁACH POWIATU BOCHEŃSKIEGO

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzili w ostatnim czasie spotkania z uczniami szkół powiatu bocheńskiego. W ramach akcji związanej z obchodzonym 7 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu, funkcjonariusze skupili się na przedstawieniu największych zagrożeń, z jakimi można spotkać się w sieci.

„Chcesz o tym porozmawiać”? – pod hasłem dialogu skoncentrowany został obchodzony w Polsce po raz 19 Dzień Bezpiecznego Internetu.

W ramach tej lutowej akcji policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowi rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzili profilaktykę wśród dzieci i młodzieży w bocheńskich szkołach. Mundurowi omawiali kwestie bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie odwiedzanych szkół usłyszeli jak bezpiecznie z niego korzystać tak, aby z narzędzia dającego rozrywkę nie stał się zagrożeniem. Podczas spotkań policjanci chcieli uczulić swoich słuchaczy, na to, że swobodny dostęp do sieci to nie tylko forma kontaktu ze znajomymi, rozrywki, pracy czy źródła wiedzy. W wielu sytuacjach to samo narzędzie, do którego mamy dostęp w smartfonie czy laptopie staje się równocześnie miejscem wielu zagrożeń. W trakcie rozmów duży nacisk położono zatem na zjawisko cyberprzemocy, gdzie na konkretnych przykładach omówiono różne formy nękania wśród użytkowników Internetu, do których można zaliczyć m.in. obrażanie kogoś w formie komentarzy na portalach społecznościowych potocznie nazwanych terminem „hejt”. Policjanci prowadzący spotkanie przestrzegali również przed zbytnią łatwowiernością w kontaktach z osobami obcymi oraz udostępnianiem swoich danych osobowych, czy zdjęć lub filmów. Temat bezpieczeństwa w sieci spowodował bardzo duże zainteresowanie wśród grup uczniów, dla których dostęp i korzystanie z Internetu stał się nieodłącznym elementem. Na koniec spotkań uczestnicy biorący udział w rozmowach z policjantami otrzymywali policyjne poradniki zatytułowane „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”.

Opracowanie: KPP Bochnia

Please follow and like us: