W bocheńskim szpitalu powróci Kolposkopia! Bezbolesne badanie przesiewowe pozwala na wykrycie zmian przedrakowych.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Najczęstsza przyczyna jego powstawania to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest dostępne proste i bezbolesne badanie przesiewowe które pozwala na wykrycie zmian przedrakowych: cytologia, którą najlepiej wykonywać co roku u każdej pacjentki. W razie nieprawidłowej cytologii to kolposkopia jest najczęściej kolejnym krokiem diagnostycznym.

Kolposkopia to badanie obrazujące i diagnozujące zmiany w obrębie szyjki macicy, które polega na obserwacji powierzchni szyjki macicy za pomocą kolposkopu (kamery) pod dużym powiększeniem. Główne wskazanie do wykonania tego badania to nieprawidłowy wynik cytologii. To badanie nieinwazyjne i  bezbolesne. Badanie w Poradni dla kobiet Bocheńskiego Szpitala będzie przeprowadzać lek. Aneta Smardz – posiadająca certyfikat kompetencji Polskiego Towarzystwa Kolposkopii oraz Patofizjologii Szyjki Macicy oraz Europejski EFC Basic Colposcopy Course.

Od kilku lat przez bocheńskich ginekologów prowadzone są prelekcje w szkołach na temat raka szyjki macicy, które zwiększają świadomość młodych kobiet na temat tak ciężkiej choroby, podkreślając tym samym jak ważna jest profilaktyka i regularne badanie ginekologiczne. W tym roku planują również wprowadzić w szkołach średnich prelekcje na temat raka piersi.

O szczegółach dotyczących możliwości rejestracji na badanie poinformujemy wkrótce na stronie internetowej szpitala – Szpital Bochnia

Opracowanie: Szpital Bochnia