22 zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, samoloty gaśnicze Dromader, drony, quady oraz kamery termowizyjne – wszystko to zostało zaangażowane do walki z największym pożarem lasu, jaki od lat miał miejsce w powiecie bocheńskim. Akcja trwała nieprzerwanie przez niemal 48 godzin. Strażacy ponownie stanęli na wysokości zadania, opanowując żywioł, który mógł doprowadzić do olbrzymich strat.
Początek działań ratowniczo-gaśniczych
Pierwsze zgłoszenia o intensywnym zadymieniu nad kompleksem leśnym w Lipnicy Górnej dotarły do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bochni około godziny 13:00, 17 kwietnia 2025 r. Widoczne z wielu kilometrów kłęby dymu zaniepokoiły mieszkańców całego regionu. Na miejsce błyskawicznie wysłano pierwsze zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Bochni oraz pobliskie jednostki OSP.
Z powodu bardzo szybko rozprzestrzeniającego się ognia, działania były dynamiczne już od pierwszych chwil. Zdecydowano o zadysponowaniu dużych sił i środków straży pożarnej z całego powiatu, a także wsparcia spoza regionu.
Logistyka i sprzęt specjalistyczny w akcji
Trudne warunki terenowe wymagały użycia specjalistycznego sprzętu, między innymi quadów z OSP Połom Duży, OSP Grobla i JRG Bochnia, dzięki którym możliwy był szybki transport sprzętu gaśniczego oraz ratowników. Niezwykle istotną rolę pełniły drony wyposażone w kamery termowizyjne z jednostek OSP KSRG Leszczyna, OSP Łomna oraz OSP Bieńkowice, które umożliwiały precyzyjne wskazywanie miejsc występowania zarzewi ognia oraz koordynację działań ratowników naziemnych.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu druhów oraz współpracy ze Strażą Leśną i Nadleśnictwem Brzesko udało się zorganizować skuteczne działania gaśnicze oraz logistyczne. Na miejscu pojawił się również zastęp Komendy Wojewódzkiej PSP z Krakowa, który utworzył dodatkowe stanowisko obserwacyjne z własnym dronem.
Wsparcie z powietrza – samoloty Dromader
W związku ze skalą pożaru do działań skierowano również samoloty gaśnicze typu Dromader, które wykonywały precyzyjne zrzuty wody na najbardziej zagrożone rejony pożaru. Samoloty uzupełniały wodę w bazie lotniczej w Łososinie Dolnej, gdzie działały zastępy z powiatu nowosądeckiego odpowiedzialne za tankowanie.
Łącznie wykonano trzy zrzuty wody, które okazały się kluczowe w opanowaniu sytuacji.
Bohaterska postawa strażaków i lokalnych mieszkańców
Wielkie słowa uznania należą się strażakom z jednostek OSP oraz PSP, którzy bez przerwy przez ponad dwie doby prowadzili akcję gaśniczą. Kluczową rolę odegrało także zaangażowanie mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Ogromne podziękowania przekazał strażakom także wójt gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala, który osobiście koordynował pracę Gminnego Sztabu Kryzysowego i zorganizował logistyczne wsparcie działań ratowniczych, m.in. posiłki dla strażaków.
Szczególne wyrazy wdzięczności skierowane zostały również do firm: Hotel i Gospoda Pod Kamieniem oraz stacji paliw Auto-OAZA DĘBEX Transport i Spedycja za nieocenione wsparcie logistyczne i żywnościowe dla ratowników.
Działania nocne – monitoring i szybka reakcja na kolejne zarzewia ognia
W nocy sytuacja wciąż była napięta. Dzięki stałemu monitoringowi dronami z kamerami termowizyjnymi z jednostek OSP Łomna i OSP Leszczyna, strażacy natychmiast reagowali na każde nowe zarzewie ognia, które pojawiało się w pogorzelisku.
Kolejne godziny intensywnych działań i zakończenie akcji
Po dwóch dniach intensywnej walki z ogniem, dzięki ogromnemu wysiłkowi strażaków sytuację udało się całkowicie opanować. Ostatnie działania gaśnicze polegały na intensywnym przelewaniu pogorzeliska oraz usuwaniu zarzewi ognia przy użyciu kontenera gaśniczego z OSP KSRG Stanisławice.
Ostatecznie, po niemal 48 godzinach, 19 kwietnia 2025 r. o godzinie 12:45 akcja została oficjalnie zakończona.
W akcji gaśniczej udział biorą między innymi:
- KW PSP Kraków:
- KP PSP Bochnia:
- JRG Bochnia:
- OSP KSRG Lipnica Murowana:
- OSP Lipnica Górna:
- OSP Lipnica Dolna:
- OSP Rajbrot:
- OSP Borówna:
- OSP KSRG Nowy Wiśnicz:
- OSP KSRG Królówka:
- OSP KSRG Wiśnicz Mały:
- OSP Stary Wiśnicz:
- OSP Polom Duży:
- OSP Muchówka:
- OSP Kobyle:
- OSP Łomna:
- OSP KSRG Łąkta Górna:
- OSP Bytomsko:
- OSP Rodziele:
- OSP KSRG Leszczyna:
- OSP KSRG Kamionna :
- OSP Bieńkowice:
- OSP KSRG Stanisławice:
- OSP KSRG Siedlec:
- OSP Mikluszowice:
- OSP Proszówki:
- OSP Grobla:
- Policja KPP Bochnia i KP Nowy Wiśnicz
- Nadleśnictwo Brzesko
Na miejscu pracują także patrole policji, które zabezpieczają teren oraz kontrolują drogi dojazdowe do miejsca działań gaśniczych, aby ułatwić przejazd pojazdom straży pożarnej.
Apel strażaków
Strażacy przypominają, że w okresie wiosennym zagrożenie pożarowe lasów jest szczególnie wysokie. Apelują do wszystkich mieszkańców i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności oraz nieużywanie otwartego ognia na terenach leśnych. Trwa wyjaśnianie przyczyn powstania tego ogromnego pożaru – policja prowadzi odpowiednie czynności.
Słowa wdzięczności od redakcji i mieszkańców
Dziękujemy wszystkim, którzy przekazywali informacje, zdjęcia i materiały w trakcie akcji. Szczególne podziękowania kierujemy do naszego redakcyjnego fotografa Antoniego Toborka, który dokumentował całe wydarzenie przez wiele godzin, umożliwiając nam rzetelne relacjonowanie sytuacji.
Ten pożar był jednym z największych wyzwań logistycznych i ratowniczych w powiecie bocheńskim w ostatnich latach. Postawa strażaków oraz mieszkańców pokazuje jednak, że lokalna społeczność potrafi się zjednoczyć w obliczu zagrożenia.
Pełna galeria zdjęć autorstwa Antoniego Toborka dostępna jest na naszym portalu. Wszystkie materiały możecie bezpłatnie udostępniać na własnych profilach, by szeroko pokazać bohaterską walkę strażaków z ogniem.
Strażacy – dziękujemy za Wasz trud, poświęcenie i profesjonalizm. Jesteście naszą dumą!
ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY PONIŻEJ:
FOTORELACJA ANTONI TOBOREK: